joomla

преображення.2Свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа відноситься до найбільших свят Православної Церки, належить до Господських празників і встановлене в пам'ять Преображення Христа Ісуса перед учениками на горі Фавор. Про цю величну подію розповідають три синоптичні Євангелія: від Матфея (17:1-6), Марка (9:1-8), Луки (9:28-36).

В останній рік Свого суспільного служіння, перебуваючи в Кесарії Филиповій, Господь напередодні майбутніх страждань почав відкривати учням те, що «Він мусить йти до Єрусалиму, і постраждати від старійшин, і первосвящеників і книжників, і вбитим бути, і воскреснути третього дня» ( Мф. 16:21). Слова Вчителя сильно засмутили апостолів і особливо Петра, який став перечити Спасителю, кажучи: «Змилуйся, Господи! нехай не буде цього з Тобою! »(Мф. 16:22). Помітивши скорботу учнів і бажаючи полегшити її, Ісус Христос обіцяє деяким з них показати ту славу, в яку Він зодягнеться після свого відшестя: «Істинно кажу вам: є деякі з тих, які не зазнають смерти, доки не побачать Сина Людського, що гряде в Царстві Своїм »(Мф. 16:28).

Через шість днів Господь у супроводі учеників відправився з області Кесарії Филпової в межі Галілеї. Зупинившись біля гори Фавор, Він узяв з собою трьох учнів - Петра і братів Зеведеєвих: Якова та Іоанна - і зійшов з ними на вершину помолитися. Однак апостоли, стомившись, заснули: « Петро ж і ті, що були з Ним зморені були сном» (Лк. 9:32).

Під час їхнього сну Господь Ісус Христос преобразився: «І коли молився, то вигляд лиця Його змінився, і одяг Його зробився білим, блискучим» (Лк. 9:29). Прокинувшись від сну, апостоли побачили Його в світлому одязі і яскраве світло, що виходило від нього. Христос розмовляв з двома мужами - пророками Мойсеєм та Іллею про майбутні страждання. Коли бесіда Христа з Мойсеєм і Іллею підходила до кінця, апостол Петро перейнявся відвагою і сказав: «Наставнику добре нам тут бути; три намети, Тобі один, Мойсею один і один Іллі »(Лк. 9:33). Петро, якому призначено бути одним з творців Церкви Христової у всьому всесвіті, зібрався побудувати «три намети» (три намети) для Вчителя і пророків, що з’явилися їм.

Він все ще дивиться на Ісуса Христа по-земному і ставить Його поряд з Мойсеєм і Іллєю. «Але Ісус, - пише преп. Єфрем Сирін, - негайно показує йому, що не має потреби в його скинії, що Він є Той, Хто в сорок років робив в пустелі скинії з хмари батькам його ». «Коли він ще говорив, - оповідає св. євангеліст, - ось хмара ясна заслонила їх, і ось голос із хмари, який промовляв: Це Син Мій Улюблений, в Якому Моє благовоління, Його слухайте »(Мф. 17:5).

При цих словах апостоли в сильному страху впали ниць. У цей час слава Господня, а разом з нею і пророки, сховалася від них. Господь підійшов до учнів, що лежали кажучи: «Вставайте і не бійтесь» (Мф. 17:7) Піднявши очі, апостоли нікого не побачили, окрім Господа Ісуса. Вони почали спускатися з гори. Дорогою Господь заповідав їм нікому не говорити про видіння до тих пір, поки Він не прийме страждання і смерть і не воскресне на третій день. Апостоли виконали прохання Спасителя і промовчали до пори про побачене.

Проте велич Преображення не обмежується тільки чудесним спогляданням учнями Божества Христового, що просіяло через завісу Плоті Його. У світлі Фавору перед нами відкривається одночасно і все домобудівництво Боже про спасіння світу, що і відобразили досить ясно в своїх творіннях святі піснетворці, укладачі стихир і канонів на день Преображення. «З'єднавши в Собі Божество і людську природу незлитно. Ти показав нам на Фаворі вуголь Божества ... і тим здивував Мойсея з Іллею і верховних з апостолів »(2-й канон, пісня 5-я, тропар 3-й). Тому-то, побачивши «Божество в плоті, блискуче на Фаворі», Мойсей та Ілля пізнали в Ньому Того, «Якого вони в давнину провіщали істинним Богом» (1-й канон, пісня 5-я, тропар 1-й), а нині прийшов «від Діви Отроковиці ... людиною на визволення »(на стиховні стихира на малій вечірні). Тепер пізнали всі, Хто такий Ісус, Син Бога Живого. Він - Той, Який колись з'явився Мойсеєві перекриванням «у вогні і купині», а потім «на горі законодавства ... в давнину у мороці »; зараз же відкрився явно,« в неприступному світлі Божества »(2-й канон, пісня 1-я, тропар 3-й).

Мойсей та Ілля наблизилися на Фаворі до перетвореного Христа. Це «закон і пророки» предстоят своєму Владиці як раби, які виконали Його веління. Зробивши все те, що Він вказував на Синаї і на Хориві, і на інших місцях Богоявлення, вони зараз ніби складали перед Владикою свої повноваження. Вони повні священного трепету: ось Господь іде в Єрусалим завершити їх справи і прийняти хрест заради спасіння людей. Пророки віддалилися. Скінчилися стародавні перетворення, сповнилися пророцтва. Засяяло світло Фавору. На землі - Син Улюблений, виконавець закону і Домобудівник спасіння людей.

Свято Преображення Господнього навчає нас багатьом богословським істинам. «Нематеріальний вогнь, не палить речовини тілесної, видно було, коли Мойсеєві, апостолам і Іллі з'явився Ти, Владико, єдиний з двох природ, в двох досконалих єствах» (2-й канон, пісня 4-я, тропар 3-й), - так співає Свята Церква про одкровення втілився Сина Божого на горі Фавор. І пророк Ілля, і Мойсей, споглядати колись на Хориві неопалиму купину, і святі апостоли нині побачили в переобразившомуся: обличчі Ісуса Христа Бога і досконалу Людину - з єдиної іпостасі два єства, «незлитно і нероздільно» з'єднані. На Фаворі піднесена догматична істина про втіленого Бога Слово була представлена всім людям на власні очі.

Глас Бога Отця: «Це Син Мій Улюблений», - засвідчував знову, як і біля Йордану, про богосинівство Ісуса Христа, відкривав таємницю Святої Тройці. Постали ж Господу Ісусу «з землі апостоли, ніби з неба – Ілля Фесвитянин!, А з мертвих - Мойсей» (2-й канон, пісня 8-я, тропар 3-й) - за словами творця канону на Преображення, прп. Іоанна Дамаскіна, - вказували велич влади Його: що Він живими і мертвими володіє, будучи Владикою неба, землі і пекла.
Свято Преображення Господнього відзначається Православною Церквою починаючи з IV століття, з часу побудови св. рівноапостольною Єленою на горі Фавор храму, присвяченого цій події.

В українській народній традиції Преображення називається Другим або Яблучним Спасом, тому його відзначають одночасно з достигненням яблук. На Русі спеціально до цього дня яблука везли цілими возами, і кожна більш-менш заможна людина вважала своїм обов'язком роздати плоди бідним і хворим. До цього дня не належало їсти яблука і всі городні овочі, крім огірків. У Православному календарі свято припадає на Успенський піст, але, починаючи з цього дня, дозволяється їсти яблука і фрукти, освячення яких проводиться в кінці святкової Літургії.

1Навіщо на Преображення освячують овочі і фрукти в церкві?
З часів апостольських (третє і четверте апостольські правила) Церквою встановлено освячення дозрілих плодів, перед їх вживанням в їжу, з проголошенням при цьому особливої молитви.

На початку всі створіння Божі були "дуже добрі", так як на них спочивало Боже благословення, що зійшло на них по всемогутньому слову Його "Так буде". Тоді перебувати всьому на землі було заповідано без особливих освячень. Але первозданна людина переступила заповідь Божу і внесла нечистоту у весь склад свого єства, а від цього нечистоти зійшли і на все живе. Прокляття Боже нависло над справами рук людських, за словом Господнім до Адама: "Проклята земля в ділах твоїх" (Бут. 3,17). Творіння нерозумне, як свідчить апостол, "скорилося суєті не добровільно, але через того, хто скорив її» (Рим. 8,20), тобто все живе осквернене через людину. Нерозумна природа, яка за задумом Творця повинна була доставляти своєму владиці - людині речові засоби до блаженства, - ця природа зробилася причиною його хвороб і смерті. Всі стихії оголосили відкриту ворожнечу людині, яка підкорила їх суєті, всі твори земні в харчуванні уклали шкідливі домішки або прямо отруту тілу людини. Такі були неминучі наслідки прокляття Божого, що тяжіло над справами рук людських з дня злочину Адама. Такий страшний необхідний зв'язок нашого гріха з усім, з чим він входить в зіткнення.

І що було б з нами сьогодні, і з навколишньою природою, якщо б Премилосердним Ходатаєм Бога, Ісусом Христом не була знята жахлива печать відкидання нашого, і не були поданіі засоби до повернення благословення і освячення всього, що йде на потребу нашу? .. Тому тільки істинно віруючий в Христа Спасителя може перемогти ворожу нам природу. Свята Церква благословляє і освячує початки плодів земних і, знімаючи з них стародавню печатку прокляття, звертає ці плоди вже не в знаряддя гріховних наших похотей, не в їжу тління і смерті, але в справжню насолоду відродженої благодаттю людини.

Церква молить Господа, щоб Він тим, що споживають плоди дарував освячення душі разом з освяченням тіла, щоб зберігав життя їх у спокої і радості, щоб самі ці плоди дуже примножив. Церква Христова благословляє й освячує принесені плоди святим Іменем Бога, в Тройці славимого, і окропленням води святої.

За старовинною традицією початки плодів освячуються на Переображення і Успіння Божої Матері.

підготував протоієрей Миколай Капітула,
магістр богослів’я, викладач РДС,
клірик Свято-Покровського собору, м. Рівне