joomla

26 травня. Субота 7-ї седмиці після Пасхи. Троїцька поминальна субота. Мц. Глікерії. Перенесення мощей прмч. Макарія, архим. Канівського, ігумена Пінського, Овруцького і Переяславського чудотворця

Звершується пам'ять всіх від віку спочилих православних християн, отців і братів наших.

Служба за Квітною Тріоддю.
Примітка. Заупокійна служба Троїцької батьківської суботи, за Типіконом, звершується в усьому подібно до суботи м'ясопусної, включаючи співвідношення заупокійних текстів Тріоді з піснеспівами системи Октоїха. Щорічно Троїцька поминальна субота припадає на один і той же день періоду співу Квітної Тріоді - суботу 7-ої седмиці після Пасхи, тому заупокійні піснеспіви Тріоді щорічно поєднуються зі співами Октоїха 6-го гласу, який діє в дану седмицю. В силу цього, тексти 6-го гласу, що належать системі Октоїха і використовуються в суботу 7-ої седмиці після Пасхи, наводяться у Квітній Тріоді на ряду.
Порядок читань, згідно з календарем:
Діян., 51 зач., XXVIII, 1-31. Ін., 67 зач., XXI, 15-25.
За упокій: 1 Кор., 163 зач., XV, 47-57. Ін., 21 зач., VI, 35-39.
На повсякденній вечірні кафизма 18-а.
На «Господи, взиваю» стихири на 6: мученичні (з Тріоді), глас 6-й - 3, і Тріоді, глас 8-й - 3. «Слава» - Тріоді, глас той же: «Плачу і ридаю ...», «І нині» - догматик, глас 6-й: «Хто Тебе не ублажить...».
Входу немає. Замість прокимна - «Алилуя», на 8-й глас, із заупокійними стихами (див. в Квітній Тріоді) - стих 1-й: «Блаженні ті, кого обрав і прийняв Ти, Господи»; стих 2-й: «І пам'ять про них з роду в рід».
«Сподоби, Господи ...». Єктенія прохальна: «Доповнімо вечірню ...», і голововклонна молитва.
На стиховні стихири з Тріоді, глас 6-й (з заупокійними приспівами, див. Тріодь). «Слава» - Тріоді, глас той же: «Початком і складовою моєї істоти...», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «Молитвами Тієї, що народила Тебе, Христе ...».
Після Трисвятого - тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості ...». «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе і стіну, і пристанище ...». Єктенія сугуба: «Помилуй нас, Боже ...», і відпуст.
На повечір’ї може співатися служба мц. Глікерії (з цього дня) і служба мч. Ісидора (з 14 травня). Після «Достойно» - кондак, глас 8-й: «Зі святими упокой ...».
На утрені замість «Бог Господь» – «Алилуя» на глас 8-й, із заупокійними стихами - стих 1-й: «Блаженні, ті кого обрав і прийняв ти, Господи»; стих 2-й: «Пам'ять про них з роду в рід»; стих 3-й: «Душі їх у блаженстві перебуватимуть».
Тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості ...» (двічі). «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе і стіну ...».
Кафизма 16-а. Мала єктенія (звичайна, а не заупокійна). Сідальні з Тріоді, глас 6-й.
Кафизма 17-а, розділяється на дві статті, співається, за Уставом, на 5-й глас, без «заходу» («Господи, помилуй» (3), «Слава, і нині»); до кожного стиха 1-ї статті співається приспів: «Благословен єси, Господи», до стихів 2-ї статті приспів: «Спасе, спаси мене».
Примітка. Згідно з поширеною практикою, стих 17-й кафизми читаються священнослужителями. З початком співу кафизми священик з дияконом виходять через північні і південні врата на середину храму до тетраподу (панахидного столу), ієрей (зі свічкою в руці) читає стихи псалмів, а хор тихо співає приспів: на 1-ій статті - «Благословен єси, Господи ... », на 2-й статті -«Спасе, спаси мене ». Диякон в цей час безперервно кадить тетрапод.
Примітка. У парафіяльних храмах існує практика виходу на читання 17-ї кафизми і на малу заупокійну єктенію після 6-ої пісні канону через царські врата.
Перша стаття починається співом: «Блаженні непорочні ...».
Після 91-го стиха хор співає (з приспівом) 92-й і 93-й стихи: (кожен стих по тричі).
Потім виголошується мала заупокійна єктенія (за звичаєм, з кадилом): «Ще і ще ...», хор: «Господи, помилуй» (один раз); «Ще молимось за упокоєння душ спочилих рабів Божих праотців, отців, і братів наших, що тут лежать, і повсюди православних християн, і щоб було прощено їм всі гріхи вільні і невільні», співаки: «Господи, помилуй» (один раз); «Щоб Господь Бог оселив душі їхні ...», хор: «Господи, помилуй» (один раз); «Милості Божої ...», хор: «Подай, Господи». «Господу помолимось», хор тихо: «Господи, помилуй» (40). Ієрей таємно читає молитву: «Боже духів і всякої плоті ...». Виголос: «Бо Ти єси Воскресіння ...». Хор: «Амінь».
Після виголосу: «Бо Ти єси Воскресіння ...» хор починає співати другу статтю: «Твій я є ...». Ієрей з дияконом (або диякон) звершують, за традицією, мале кадіння (тетрапод навкруги, іконостас, хори, народ, місцеві ікони іконостасу, тетрапод спереду, тобто із західної сторони).
Останні стихі: 175-й і 176-й співаються (з приспівом) по тричі, і відразу - тропарі після Непорочних, глас 5-й: «Собор святих знайшов Джерело Життя ...», під час яких священик з дияконом звершують, за звичаєм, повне кадіння всього храму.
Потім виголошується мала заупокійна єктенія (за звичаєм, з кадилом. Після виголосу співається сідальний Тріоді, глас 5-й: «Упокой, Спасе наш ...». «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Христе Боже, що від Діви засяяв...». Псалом 50-й.
Канони: храму з ірмосом на 6 (ірмоси по двічі) і Тріоді на 8.
Біблійні пісні «Господеві співаймо ...».
Катавасія Тріоді: «Пісню заспіваймо ...».
Співається 2-я пісня канону, на 8 (Ірмос двічі, тропарі на 6, приспів до тропарів: «Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх», до останніх тропарів - «Слава» і «І нині»). В кінці цієї пісні катавасія - той же ірмос.
Після 3-ої пісні - мала єктенія (звичайна, а не заупокійна). Сідальний Тріоді, глас 5-й. «Слава» - той же сідальний, «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же.
Після 6-ої пісні - мала заупокійна єктенія. Кондак, глас 8-й: «Зі святими упокой ...», та ікос, глас той же.
Примітка. За традицією, під час співу катавасії 6-ої пісні, через північні і південні (або через царські) врата священик з дияконом виходять до тетраподу. Біля тетраподу виголошується мала заупокійна єктенія (за звичаєм, з кадилом). Під час співу кондака «Зі святими упокой ...» ієрей з дияконом (або диякон) звершують мале кадіння (навколо тетраподу, іконостас і присутніх). Після співу кондака та ікоса священик з дияконом повертаються до вівтаря.
На 9-ій пісні співаємо «Чеснішу».
Після 9-ої пісні співається «Достойно є…». Мала єктенія (звичайна, а не заупокійна). Екзапостиларій Тріоді:. «Слава, і нині» - Богородичний Тріоді:.
«Все, що дише ...» і хвалітні псалми.
На хвалітніх стихири Тріоді, глас 6-й - 4. «Слава» - Тріоді, глас 2-й., «І нині» - Богородичний Тріоді, глас 6-й.
«Тобі слава подобає...» не читається, але відразу читець: «Слава Тобі, що показав нам світло». Читається повсякденне славослів'я.
На стиховні стихири з Тріоді, глас 6-й (із заупокійними стихами, див. Тріодь). «Слава» - Тріоді, глас той же., «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же.
Після Трисвятого - тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості ...». «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе і стіну ...».
Єктенія сугуба: «Помилуй нас, Боже ...». Диякон: «Премудрість». Хор: «Благослови». Ієрей: «Сущий благословенний ...». Хор: «Утверди, Боже ...». Читається 1-ий час, і буває відпуст.
На часах - тропар: «Глибиною мудрості ...». Кондак: «Зі святими упокой ...».
На Літургії антифони зображальні.
Блаженні канону Тріоді, пісня 3-я (з ірмосом) і 6-а - 8.
На вході - «Прийдіть поклонімось... спаси нас, Сину Божий, Дивний у святих єси ...».
Після входу - тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості ...». «Слава» - кондак, глас той же: «Зі святими упокой ...», «І нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе і стіну ...».
Прокимен заупокійний, глас 6-й: «Душі їх у блаженстві перебуватимуть», зі стихом: «До Тебе, Господи, підношу душу мою ...».
Апостол дня - Діян., Зач. 51, і за упокій - 1 Кор., Зач. 163 (за Тріоддю), або 1 Сол., Зач. 270 (за богослужбовим Апостолом).
Алилуарій: «Блаженні ті, кого обрав ...», зі стихом.
Євангеліє дня - Ін., Зач. 67, і за упокій - Ін., Зач. 21 (за Тріоддю), або Ін., Зач. 16 (за богослужбовим Євангелієм).
Після «Особливо за Пресвяту ...» співається «Достойно є…».
Причасний: «Блаженні ті, кого обрав і прийняв ...».
Замість «Ми бачили Світло Істинне ...» прийнято співати тропар «Глибиною мудрості...».

Упорядкував протоієрей Миколай Капітула