joomla

З благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, 11-12 липня 2019 року делегація Помісної Української Православної Церкви з паломницькою поїздкою відвідала Константинополь.

 

До складу делегації увійшли: заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, а також архімандрити Кіріон (Інасарідзе) та Онуфрій (Ляда).

 

У перший день перебування в Константинополі священнослужителі Православної Церкви України помолились за Божественною літургією у кафедральному храмі Вселенського Патріарха - Свято-Георгіївському соборі на Фанарі. Під час відправи українські священнослужителі приступили до таїнства святої Євхаристії. 

 

По завершенні літургії духовенство нашої Церкви вклонилось святиням Патріаршого собору та помолилось перед мощами святої мучениці Євфимії. 

 

Свята мучениця Євмимія, яка постраждала за Христа під час гонінь імперетора Діоклетіана у 304 році, навіть після своєї смерті не перестає творити чудеса, чим утверджує Церкву Христову. Одне з чудес відбулося через 150 років після її смерті. У V столітті церква багато страждала через суперечки з єретиками-монофізитами. Для боротьби з їх єрессю в Халкідоні в 451 році був скликаний IV Вселенський Собор. Для цього зібралося 630 представників з усього християнського світу.

 

На засіданнях собору, який проходив у храмі святої мучениці Євфимії, обговорювався догмат Православної Церкви про природу Боголюдини Ісуса Христа. Єретики стверджували, що в Христа не було людської природи, а була тільки одна Божественна. Довгий час єпископи не могли дійти до згоди і правильно сформувати догмат про Боголюдську природу Господа.

 

Побачивши, що вони ніяк не можуть вирішити проблему, було вирішено надати вирішення церковного спору Святому Духу. Зробили вони це через ту, яка, за словом апостола Павла, воістину стала храмом Духа Святого, який живе в ній (1 Кор. 6, 19) - великомученицю Євфимію.

 

Було написано два сповідання віри на окремих списках і покладено в раку до святої. У присутності імператора учасники собору закрили гробницю, приклали до неї імператорську печатку і поставили варту на три дні. Самі ж вони вирішили три дні посилено поститись і чинити молитви. По закінченні визначеного часу рака з мощами була відкрита і всі присутні побачили явне чудо.

 

Сповідання православних свята Євфимія тримала в правій руці, а єретичне лежало біля її ніг. Та далі сталося ще більше диво - свята підняла руку і вручила патріарху згорток. Це чудо стало свідченням істинності православ'я і багато єретиків після побаченого розкаялися і схвалили православне сповідання, і незабаром собор був закінчений прийняттям православного догмату.

 

Також на цьому соборі було підтверджено рішення ІІ Вселенського собору, відповідно до якого Константинопольський архієпископ важався таким, що посів «перше місце за честю» при римському єпископові,  а також  ухвалено, що ієрарх церкви у Візантії титулується «Святійшим архієпископом Константинополя – Нового Риму і Вселенським Патріархом», та має право надавати автокефалію іншим Помісним Церквам. 

 

Наступного дня, 12 липня, в день пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла, архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, у співслужінні духовенства Константинопольського Патріархату та Православної Церкви України, очолив Божественну літургію у Влахернському храмі Константинополя.

 

За богослужінням молився Генеральний консул України у Стамбулі Олександр Гаман та українська діаспора.

 

У другій половині дня делегація Православної Церкви України відвідала Вселенську Патріархію, де мала зустріч із Його Всесвятістю, Вселенським Патріархом Варфоломієм І.

 

Під час спілкування, яке пройшло у братній атмосфері, архієпископ Іларіон передав Його Всесвятості глибоку любов і повагу до Матері-Церкви від імені Його Блаженства, Митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

 

В свою чергу Його Всесвятість Вселенський Патріарх Варфоломій І привітав делегацію Православної Церкви в Константинополі та відзначив, що український народ довго чекав на отримання Томосу і мав повне право звернутись до Вселенського патріархату про його надання. І саме в цьому році відбулося відновлення історичної справедливості, на яку українці чекали багато років - Єдина Помісна Українська Православна Церква отримала Томос про свою автокефалію. 

 

Вселенський Патріарх наголосив, що наближчим часом Еладська Православна Церква також визнає автокефалію Правосланої Церкви України та повідомив духовенство про позитивне рішення Матері-Церкви щодо канонізації святителя Луки Кримського. 

 

Наостанок Його Всесвятість з батьківською любов’ю побажав священнослужителям Православної Церкви України доброго і плідного служіння на благо українського народу та Утвердження Єдиної Помісної Української Православної Церкви, після чого сторони обмінялись пам’ятними подарунками.

 

 

Прес-служба Рівненської єпархії