joomla

735468D6-8AC0-4FDB-98E2-B07109205A82Різдвяне послання 

архієпископа Рівненського і Острозького Іларіона 

боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним Рівненської єпархії Православної Церкви України

 

Христос народився! Славімо Його!

 

Всечесні отці, дорогі у Христі браття і сестри!

 

Ми знову дочекалися святкувати велике християнське свято і доленосну подію в історію людства – народження Всемогутнього Бога у людській природі, – Господа нашого Ісуса Христа, Який одночасно був Сином Божим і Сином Людським. Тайна єднання Бога і людини в Ісусі Христі є незбагненною з погляду людського розуму, але зрозумілою тоді, коли ми віримо, що метою пришестя Бога у наш світ є спасіння людства від гріха та його наслідків. Про що і Сам Господь сказав у Євангелії від апостола Луки: “Неможливе для людей є можливе для Бога” (Лук. 18: 27).

Саме тому історію земного життя Спасителя світу, Сина Божого Ісуса Христа, називають Євангелієм – “благою, доброю новиною”, бо Його народження у світі, втілення у людській природі, земне життя присвячено служінню людям. Від самого народження і до кінця перебування на землі Господь Ісус Христос жив не для Себе, Він жив для людей, показавши для всіх поколінь людства приклад справжньої любові, милосердя, добра і справедливості.

Проте найголовнішою метою втілення Бога у людській природі є звільнення людини від гріха, від зла, яке увійшло у цей світ через порушення нашими прабатьками Адамом і Євою заповіді Божої. Їхній вчинок став причиною появи зла у світі й втрати благодаті Божої, яка давала людям можливість безсмертного і безтурботного життя. Світ без благодаті Божої змінився для людини, став ворожим і злим, але Господь не залишив людство без надії, сказавши, що настане час, коли народжений жінкою знищить причину зла і гріх на цій землі (Бут. 3: 15).

Гріх є причиною важкого життя людини на землі, її тілесного й душевного страждання, постійних хвороб, які руйнують людську природу, що через гріх піддається смерті та тлінню. Але людина створена Богом безсмертною, і це ми бачимо у тілесних недугах, коли помирає та частина людської природи, яка пошкоджена гріхом. Через що і необхідним було пришестя Бога на землю, щоб спасти нас від гріха та показати кожній людині, що вона безсмертне творіння Боже.

Цей час настав з народженням Сина Божого, і цю подію сьогодні ми велично святкуємо, радіємо Різдву Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, прославляючи Його святковими піснеспівами-молитвами, колядками, в яких звертаємося до Бога, щоб Він дарував мир, спокій та любов кожній родині, великій українській нації та всім народам на землі.

Лише ми, українці, є творцями таких благочестивих пісень, які, прославляючи народження Бога на землі, оспівують Його надприродне втілення і жертовне віддання Божої любові для нашого спасіння. Кожен, хто прославляє народження Спасителя, уподібнюється ангелам, які славили цей день більше двох тисяч років тому, співаючи у небі: “Слава Богові на висоті, а на землі мир у людях благовоління” (Лук. 2: 14)

І втілення Сина Божого, Господа Ісуса Христа, тобто Невимовного і Незбагненного Бога у людській природі, є ознакою спасіння світу, бо спасти цей світ може тільки Бог. Що й здійснив Спаситель у своєму народженні та під час життя на землі, показавши сенс людського життя, його безцінність у добрі та любові. Ці почуття є основою миру, спокою і щасливого життя, але не всі люди хочуть перебувати й жити цими божественними християнськими чеснотами.

Як ми бачимо з євангельської історії народження Сина Божого від Пресвятої Діви Богородиці: одна частина людства чекала, прославляла народження Боголюдини, прийшла та вклонилася Йому; інша, навпаки, в особі царя Ірода наказала знищити немовля Еммануїла. Та ім’я Еммануїл, яке перекладається як “з нами Бог”, яким пророк Ісая назвав нашого Спасителя, переконує нас, що Господь переможе все зло на цій землі. Своїм чудесним і славним народженням Він уже це здійснив, і ми, християни, свідки цієї перемоги, торжества Царства Божого у всесвіті.

Тому отці та вчителі Церкви, святкуючи Різдво Ісуса Христа, закликали всіх до радості, залишити стан смутку, відчаю, зневіри та радіти цього дня молитовним привітанням: “Христос народився!”, “Славімо Його!”. Як повчає святитель Церкви Григорій Богослов: “Святкуємо не розкішно, але божественно, не гучним тілесним гулянням, але із спокоєм Божої любові, бо це свято не людського тіла, а свято зцілення людини, свято її відновлення і повернення до справжнього життя…Тому не віддаємося у спокусу сп’яніння та розпусти, але насолоджуємося славослів’ям Богу, дякуючи за даровані блага життя…”.

Прославляючи рідною українською мовою нашого Спасителя, Сина Божого Ісуса Христа, подякуємо Йому за все добре, що маємо у цьому житті. Розділімо радість Різдва Христового зі своїми сім’ями, рідними й близькими людьми, не залишаймося байдужими до самотніх та знедолених, подорожуючих, важко працюючих, хворих та ув’язнених.

У домашній чи церковній молитві, на святковому чи звичайному богослужінні, благаймо Бога, щоб Його благодать звільнила світ від нашестя епідемії, щоб хворі отримали зцілення, а наші героїчні лікарі та медпрацівники – нагороду від Бога за подвиг лікування. Нехай спільна молитва у свято Різдва Христового допоможе нашим славним воїнам здобути перемогу над ворогом українського народу, щоб нарешті у цьому новому році настав мир та єдність у нашій державі. Молячись, пам’ятаймо, що тільки Бог є нашим Спасителем, все, чого просимо і чекаємо від Господа, отримаємо тільки через молитву та щиру віру в Бога.

Дорогі браття та сестри! Звертаючись до вас із архіпастирським різдвяним привітанням, закликаю вас пам’ятати, що ми, християни, своє життя віддаємо у спасіння за волею Божою. Господь ніколи нас не залишить, які б труднощі та страждання ми не переживали, яким би великим не було торжество зла і беззаконня у світі, суд Божий милує тільки праведників, а до грішників, які не каються, Бог немилосердний. Віддаймося з вірою, надією та любов’ю Богові й побачимо, яким є Всемогутнє Милосердя нашого Господа, що явлене нам у втіленні Його Любові через Різдво Господа Спасителя Ісуса Христа.

Вітаю вас з цим великим святом! Вітаю духовенство Рівненської єпархії Православної Церкви України – пресвітерів, дияконів, чернецтво, парафіян, владу, воїнів, полонених, ув’язнених, наших земляків-заробітчан, православних віруючих й усіх християн. Бажаю, щоб у цей світлий день Різдва Господнього благодать Святого Духа, яка зійшла з народженням Спасителя, наповнила нас жити у мирі та любові на весь наступний 2021 рік Божий.

 

Христос народився! Славімо Його!

 

Іларіон,

архієпископ Рівненський і Острозький,

 

м. Рівне,

Різдво Христове 2021 р. Б.