joomla

Собор преподобних отців Києво-Печерських, що в Ближніх печерах спочивають
pb7Богом береженна наша Українська земля славиться великою кількістю святих місць. Особливе місце, можна сказати, одне з центральних, серед переліку святинь України займає Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Цей монастир як дорогоцінна перлина прикрашає корону нашої землі. Немеркнуче світло подвигів преподобних отців Печерських освятило і прославило це місце. Київські печери зберігають в собі, як дорогоцінне каміння чесні мощі багатьох угодників Божих, які є невтомними молитвениками за нас меньших родичів своїх. Київська Лавра славна тим, що тут, на одному місці спочивають мощі більше 120-ти святих. Неодин православний монастир світу не може похвалитися такою кількістю небесних покровителів.
 
11 жовтня за новим стилем вшановується пам’ять, преподобних отців Києво-Печерських, які знайшли свій спочинок у Ближніх ( Антонієвих) печерах. До складу Собору входить 73 канонізованих Церквою святих. Ось їхні імена: прп. Антоній, засновник Лаври, начальник чернечогожиття на Русі, прп. Прохор чудотворець, прп. Іоанн, посник, св. Юліанія, діва, княжна Ольшанська, прмчч. Василій і Феодор, св. Полікарп, архимандрит, прп. Варлаам, ігум., прп. Даміан, пресвітер, цілитель, прп.Никодим просфорник, прп. Лаврентій, затворник, еп. Туровський, Афанасій затворник, прп.Еразм, Лука іконом, прп. Агапіт, лікар, безвітплатний, Феофіл затворник, прпп. Феофіл та Іоанн, прп. Нектарій, Григорій іконописець, сщмч. Кукша-просвітитель вятичів, сщмч. Євстратій, прп. Єфрем, пресвітер, Ієроним, затворник і чудотворець, свт. Іларіон, митр. Київський, Іоанн, отрок Київський, син Феодора варяга, прп. Меладій, старець-чудотворець, Павло Послушний, прп. Георгій, Симеон, сщмч. Єп. Переяславський, свт. Феоктист, єп. Чепнігівський, прп. Олексій, прп. Сава, Сергій Послушний, свт Меркурій, єп. Смоленський, прп. Пимен Багатохворобливий, Нестор Літописець, прмч. Євстратій, прп. Еладій, затворник, Єремія, прозорливий, прп. Мойсей Угрин, Іоанн Багатостраждальний, прп. Марк гробокопатель, Микола Святоша, кн. Чернігівський, чудотворець, Григорій, чудотворець, Онисим, затворник, Матфей, прозорливий, Ісаія, чудотворець, Аврамій, Працелюбний, свт.Нифонт, єп. Новгородський, прп. Сильвестр, Пимен, посник, Онуфрій мовчазний, Анатолій, затворник, Аліпій, іконописець, Сисой, затворник, Арефа, затворник, Онисифор сповідник, Спиридон, просфорник, свт. Симон єп. Суздальський, прп. Никон, ігумен, Феофан, посник, Прп. Макарій, прп. Анастасій, диякон, дванадцять майстрів, зодчих, Аврамій, затворник, Ісаакій, затворник, мч. немовля Іоанн, прп. Ілля Муромець, Никон Сухий, свт Єфрем, єп. Переяславський, прп. Тит, пресвітер.

Окрім перечислених святих, серед преподобних Печерських відомо 30 угодників Божих, від яких збереглися мироточиві глави. В службі преподобним отцям Ближних печер згадується також прп. Єфрем священик, про котрого ієромонах Афанасій Кальпофійський у 1638 р.писав, що його нетлінне тіло лежить напроти святих мощей прп. Іллі Муромця. Згадується прп. Євстафій, колишній золотар( 8 пісня канону). В каноні ієромонаха Мелетія Сирига, також згадується( 9 пісня) свт. Дионісій, архиєп. Суздальський.

Немає сумніву що нам відомі далеко не всі імена преподобних отців Києво-Печерських, імена їхні знає Господь Бог, Який їх прославив і оселив в оселях вічних. Преподобні отці наші Києво-Печерські моліть Бога за нас.
2008-01-05-02       1arhit733b
Ближні печери  Києво-Печерської Лаври   Дзвінниця на Ближніх печерах Лаври
 
Преподобний Харитон Сповідник
s2188003Преподобний Харитон Сповідник постраждав в Іконії під час одного з гоніннь на християн при імператорах Галерії( 305-311 рр), Максиміані(305-313 рр), або Лікінії( 311-324 рр). У сповідницькому подвизі його укріплював благодатний приклад святої первомучениці Фекли, уроженкийого рідного міста, пам’ять котрої він по особливому шанував. Святий Харитон мужньо викрив язичницьких богів і твердо сповідав віру в Єдиного Істинного Бога – Христа Спасителя.
 
Святий Сповідник перетерпів жорстокі муки, але за Промислом Божим залишився живим. Коли гоніння стихли, святий був звільнений і все своє життя присвятив служінню Богові. Направляючись в Єрусалим на поклоніння святим місцям, він попав до рук розбійників. Вони зв’язали його і кинули в печеру, маючи намір потім вбити його, а самі пішли на промисли. В очікуванні смерті святий гаряче молився, дякував Господу і просив з ним по волі Своїй. В цей час в печеру залізла змія і стала пити вино з сосуда який стояв там, і отруїла його своїм смертельним ядом.
 
Повернувшись до печери розбійники напились отруєного вина і всі до одного загинули. Преподобний Харитон воздавши хвалу Богові, став подвизатись на місці свого чудесного спасіння. Награбоване розбійниками золото він роздав убогим і в монастирі, а в печері розбійників влаштував церкву, навколо котрої зчасом виник монастир – відома в Палестині Фаранська Лавра. Преподобний Харитон сам склав строгий устав для своєї обителі. Прагнучи усамітнення, преподобний пішов далі в пустелю, але і там не відкидав тих, хто потребував його духовного керівництва. Він заснував ще дві обителі – Єрихонську і Сукійську, що називалась « Старою Лаврою». Наприкінці життя преподобний Харитон подвизався в печері на горі, поблизу Сукійської обителі. Він не залишав керівництва тими трьома обителями, які були ним засновані. За переданням преподобний Харитон Сповідник був творцем чину чернечого постригу. Упокоївся преподобний в глибокій старості, і за його заповітом був похованийв Фаранській обителі, в церкві, що була побудована ним на місці печери розбійників.

Святий благовірний князь В’ячеслав Чеський

51-03-02-0174Святий благовірний князь В’ячеслав Чеський був онуком святої мучениці княгині Людмили, і був вихований нею у глибокому благочесті. Він почав князювати в 18- ти літньому віці після смерті свого батька Вратислава. Не дивлячись на молоді роки, він керував мудро і справедливо і дуже піклувався про просвіту народу. Святий князь був дуже освітченою людиною, вивчив латинську й грецьку мову.
 
Святий був миролюбивим, будував і прикрашав церкви, збудував в столиці Чехії Празі величний храм на честь святого Віта і шанував духовенство. Заздрісні вельможі вирішили погубити святого і стали спочатку налаштовувати його проти матері, а потім підговорювати молодшого брата, Болеслава зайняти княжий престіл. Болеслав запросив брата на освячення церкви, а потім просив його затриматись, погостювати ще один день.
 
Не дивлячись на попередження слуг святий князь відмовлявся вірити в змову і віддав свою душу на волю Божу. Коли на слідуючий день, 28(11 жовтня) вересня 935 року, благовірний В’ячеслав йшов на ранню, він був злодійськи вбитий в дверях церкви рідним братом і слугами. Тіло його було порубане і кинуте без поховання. Матір, почувши про смерть сина знайшла його і поклала в церкві освяченій при княжому дворі.
 
Розкаявшись братовбивця переніс мощі святого В’ячеслава до Праги, де вони були покладені в церкві на честь святого Віта, яку побудував сам мученик. Чеський народ свято шанує пам’ять князя-мученика В’ячеслава разом з його бабцею святою княгинею Людмилою. З давніх часів благовірний князь В’ячеслав Чеський шанується, як великий угодник Христів і в Українській Православній Церкві.
 

підготував протоієрей Миколай Капітула,
магістр богослів’я, викладач РДС,
клірик Покровського собору, м. Рівнe